Pro cyklisty

Cyklotrasy a cyklostezky

Obec Mokrá-Horákov nemá vlastní cyklostezky, avšak cyklistům nabízí možnosti díky své poloze na trase tří oficiálních cyklotras:

Tyto trasy vás provedou krajinou, kde si užijete krásy přírody a prozkoumáte okolní krajinu. 

Nové možnosti otevírá i čerstvě vybudovaná cyklostezka vedoucí na trase Tvarožná – Velatice – Podolí
 

Lesními cestami

V blízkosti obce Mokrá-Horákov vede spousta příjemných a upravených cest i v nedalekých lesích směrem k Hostěnicím a Pozořicím. Oblíbeným cílem cyklistů je rozcestník Kalečník, odkud se můžete vydat pod Hádek, na Bukovinku nebo do Olšan. Na svých trasách můžete využít zázemí oblíbených lesních barů, třeba ten „U krav“ v Hostěnicích, „Pod Hádkem“ nebo „Lesní bar u Jarka“ na trase Kalečník-Hádek. 
  

Singletrail Moravský kras – Mariánské údolí

Pro vyznavače singletrailů máme také nabídku. V Horákově u Horákovské myslivny se nachází dvě trasy v poslední době stále více oblíbenějších singletrailů. Obě trasy vás dovedou do Mariánského údolí. 

 

Tip na výlet

Všechny cesty vedou na Kalečník aneb z Ochozu u Brna přes Mokrou

  • Náročnost: střední
  • Délka: 22 km

Vychutnejte si středně náročnou cyklotrasu, která vás provede přírodním parkem Říčky a části Moravského krasu. Na začátku vaší jízdy budete projíždět kolem malebných jeskyní, které jsou v kraji roztroušeny, až se dostanete k odbočce vedoucí do Mokré. Tady můžete navštívit třeba rozhlednu, odkud budete mít úžasný výhled do okolní krajiny a to není vše, co stojí v obci Mokrá-Horákov za návštěvu. Tipy na výlet v této obci zde. 

Dalšími zajímavými zastávkami na trase jsou také Žalmanův kámen a pomník ve tvaru kamenné slunečnice. Tyto krásné památky budete míjet na cestě směrem k rozcestí Kalečník. Pokud budete mít chuť na občerstvení, můžete zastavit v útulném Lesním baru u Jarka nebo u malebného rybníka Pod Hádkem.


Bike Point Horákov

V naší obci najdete také Bike Point - odpočivadlo a hygienické zázemí pro pěší, cyklisty a hendikepované turisty. Nachází se u fotbalového hřiště v Horákově (na trase cyklotras 5132 a 5133). Pro zájemce jsou zde k dispozici elektronicky uzamykatelné boxy pro kola a toalety s hygienickým zázemím, které je upraveno i pro přístup handikepovaným. Součástí Bike Pointu je i veřejné grilovací místo s lavičkami a stolem.

 

 

Víte, jaký je rozdíl mezi cyklostezkou a cyklotrasou?

Cyklostezka

Cyklostezka je speciálně vyhrazená trasa nebo cesta určená výhradně pro cyklisty. Je obvykle oddělena od chodníku a silnice vlastním pruhem, což zvyšuje bezpečnost cyklistů a minimalizuje riziko kolizí s pěšími nebo motorovými vozidly. Cyklostezky jsou navrženy tak, aby byly co nejvhodnější pro pohodlnou a plynulou jízdu na kole, často s hladkým povrchem, minimálním stoupáním a zatáčkami. Cyklostezka je označena modrými kruhovými značkami a vede vždy mimo vozovku nebo těsně podél ní. 

Cyklotrasa

Cyklotrasa je širší termín a zahrnuje různé typy tras vhodných pro cyklisty. Nemusí být nutně výhradně pro cyklisty a může být sdílena s chodci nebo vozidly. Může se jednat o značené cesty, které spojují různé body zájmu, jako jsou města, přírodní atrakce nebo turistická místa. Cyklotrasy mohou mít různé povrchy a terény, včetně asfaltu, štěrku nebo lesních cest. Cyklotrasa je pouze trasa vyznačená žlutými cedulemi, která spojuje místa určená nebo vhodná pro jízdu na kole. Tyto žluté cedulky nesdělují žádná práva nebo výhody, mají pouze orientační a informační účel.

Fotogalerie