Mokrá-Horákov: Poklad Drahanské vrchoviny

Obec Mokrá-Horákov se nachází asi 13 km severovýchodně od Brna. Leží v členité krajině jižní části Drahanské vrchoviny a obklopuje ji nádherná zalesněná krajina, která je součástí chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Toto území patří k ekologicky nejcennějším oblastem okresu Brno-venkov, což je výjimečné z hlediska přírodního bohatství. Charakteristickou a malebnou krajinnou dominantou obce je údolí Říčky, přírodní rezervace. 

 

Jak vznikl název obce?

Historie názvu obce je spojena s přírodou, která ji obklopovala. Název Mokrá vychází z přítomnosti potoka, který kdysi procházel obcí a jehož mokraď poskytla základ pro později vytvořený rybníček. Na druhou stranu název Horákov má pravděpodobně původ v osobním jménu Horák.

Za velmi důležitý mezník ve vývoji obce lze považovat sloučení Mokré a Horákova, k němuž došlo 26. 7. 1976.

 

Jak se k nám dostanete?

Obec Mokrá-Horákov je snadno dostupná po silnici mezi Brnem a Vyškovem, kde lze odbočit přímo do vesnice. Pro milovníky přírody a procházek je tu také možnost pěšky projít lesní cestou z Mariánského údolí v Líšni.

Obec Mokrá-Horákov láká návštěvníky nejen svou krásnou přírodou a malebnými výhledy, ale také klidnou atmosférou a velmi dobrou občanskou vybaveností. Příjemné procházky, výlety do Moravského krasu a poznávání historie regionu dělají z Mokrá-Horákov místo, které stojí za návštěvu.

 

Ocenění

V roce 2023 byl obci Mokrá-Horákov Jihomoravským krajem udělen Základní certifikát auditu familyfriendlycommunity (obec přátelská rodině). 


Znak a prapor obce

Základ vzhledu znaku byl dán původními pečetěmi, které vlastnily obce Mokrá i Horákov. Mokrá vlastnila pečeť ve tvaru osmiúhelníku, uprostřed byl zkřížený meč a klíč a nápis Peczet diedina Mokra. Pečeť obce Horákov měla tvar kruhu, po jehož obvodu byl nápis Wubec dedina Horákov. Znak obce představuje modrý štít se zúženým stříbrným břevnem. Nahoře je znázorněn zkřížený stříbrný klíč se stříbrným mečem se zlatou rukojetí. Dole je stříbrná sekyra se zlatým topůrkem provázená dvěma zlatými žaludy. Znaku stejně jako obecnímu praporu dominují barvy v modro-bílé kombinaci.

 

Místní názvy

Chcete se zorientovat v místních názvech a pojmenování? Student Univerzity obrany Šimon Straka ve svých studentských pracích toto téma důkladně zpracoval. Navíc místní pojmenování zpracoval i v mapě. Tyto dva záznamy mohou být pro návštěvníky obce velmi užitečné při orientaci a poznávání okolí. 

 

Fotogalerie

Pečetě a první zmínka o obci