Rekonstrukce školního bazénu - otázky a odpovědi

Ve středu 13. března 2024 byl na zasedání zastupitelstva představen záměr rekonstrukce školního bazénu s rozšířením na miniwellness. Byla představena architektonická studie a business plán. Následně zastupitelstvo obce schválilo usnesení o realizaci kroků vedoucích k naplnění tohoto projektu. 

Co přinese realizace miniwellness veřejnosti? Proč by nešlo opravit jen školní bazén dle stávajícího projektu? Kolik to všechno bude stát? Registrujeme k záměru miniwellness řadu otázek. Níže naleznete seznam nejčastějších otázek a jejich odpovědí, které se realizace projektu týkají a které od vás dostáváme.

Proč se změnil původní plán pouhé rekonstrukce školního bazénu, kdy už bylo pro něj vydáno stavební povolení? 

Změna původního plánu nastala po důkladné analýze potřeb a možností. Navzdory předchozímu získání stavebního povolení obec přistoupila k revizi projektu z roku 2013, aby lépe odpovídal aktuálním potřebám generace 21. století a také zajišťoval dlouhodobě udržitelný provoz, tzn. aby si provoz na sebe vydělal. 

Proč se obec rozhodla přejít od původního plánu školního bazénu k vytvoření miniwellness centra otevřeného veřejnosti?

Rekonstrukce bazénu ve stávající podobě by znamenala realizaci uživatelsky překonaného projektu z roku 2013 bez možnosti využití ze strany široké veřejnosti. Samotný provoz školního bazénu by musela obec dotovat částkou až 1 mil. Kč ročně. Proč? Protože samotný bazén by se využíval především pro školní účely pouze omezenou část dne. Rozšíření bazénu o miniwellness zpřístupní bazén široké veřejnosti mimo hodiny školní docházky, nabídne širší spektrum služeb a přinese nové možnosti  rekreačního využití a minimálně 1  nové pracovní místo. 

Je pravda, že varianta miniwellness (vč. obnovy školního bazénu) bude stát 82 mil. Kč vč. DPH, zatímco samotná obnova školního bazénu by stála jen 22 mil. Kč vč. DPH? Opravdu se jedná o rozdíl 60 mil. Kč???

Nikoli, jedná se o porovnávání jablek s hruškami. V čem? Odbornou studií odhadnutá cena za vybudování miniwellness ve výši 82 mil. Kč vč. DPH je vypočtena jako maximální, kdy vychází z částky 60 mil. Kč vč. DPH, ke které jsou pro transparentnost připočteny možné vedlejší rozpočtové náklady (+10 %) a bezpečnostní technická odchylka (+25 %) pro případ nenadálých okolností. Pokud by tedy měl být uplatněn obdobný přístup pro výpočet ceny původního projektu (tj. pouhé obnovy školního bazénu), tak by se náklad na pouhou rekonstrukci bazénu v původní podobě mohl vyšplhat až k 30 mil. Kč vč. DPH. Každopádně rozdíl v ceně je i tak značný. Proč? Odpověď naleznete níže.

Jaké jsou tedy hlavní rozdíly mezi původním plánem (tj. pouhá rekonstrukce školního bazénu) a novým projektem (tj. miniwellness vč. školního bazénu), které způsobují rozdíl v celkové ceně?

Rozdíly jsou zcela zásadní. Původní plán (tj. pouhá rekonstrukce školního bazénu) obsahoval pouze obnovení provozu školního bazénu ve stejném rozsahu a v obdobném provedení, v jakém provoz fungoval v dávné minulosti s tím rozdílem, že povrch bazénové vany by nebyl vykachličkovaný, nýbrž potažen PVC fólií. Zatímco projekt miniwellness obsahuje:

  • nerezovou vanu bazénu vyžadující pouze minimální údržbu,
  • obohacení bazénu o protiproudy, masážní trysky, chrlič vody a perličkovou lavici,
  • moderní filtrační technologii pro veškeré prvky,
  • přistavení menší wellness zóny obsahující kruhový whirlpool, saunu, ochlazovací sprchy,  klidovou místnost a vyhřívanou lavici,
  • vybudování samostatného vstupu do celého prostoru miniwellness pro nejširší veřejnost (vč. malé recepce),
  • bezbariérový přístup (výtah) do celého prostoru vč. samotného bazénu,
  • vybudování vlastní fotovoltaické elektrárny pro snížení energetické náročnosti,
  • vybudování zcela nového parkovacího stání u tělocvičny pro autobus nebo pro několik osobních vozidel sloužícího jako K+R (stop&go) při doprovázení dětí do/ze školy,
  • nezbytné náklady na přeložky inženýrských sítí (minimální zásah).

Uvedené inovace a doplňky oproti původnímu projektu znamenají sice vyšší vstupní investici, ale zároveň poskytují vylepšené a moderní vybavení s menší energetickou náročností. 

Jaké konkrétní dispozice bude mít miniwellness? Nebudou prostory moc malé?

Studie předpokládala nejnáročnější variantu v podobě co nejvyššího počet wellness prvků. V praxi však budou vybrány pouze takové, které nabídnou maximální komfort i z hlediska prostoru (např. větší sauna spolu s odpočívárnou apod.). Pro tento účel zastupitelstvo obce ustanovilo odbornou pracovní skupinu, která s projektantem finální dispozice pomůže definovat. 

Jak dlouho bude trvat rekonstrukce a kdy se očekává otevření nového miniwellness centra?

Na zasedání zastupitelstva 13. března 2024 byly schváleny kroky vedoucí k realizaci tohoto záměru na základě představené architektonické studie a business plánu. Prvním krokem je vysoutěžení projektanta (do 30. 4. 2024) tak, aby do konce roku 2024 byla hotová projektová dokumentace pro zahájení stavebního řízení a následně získáno stavební povolení během první poloviny roku 2025 vč. vysoutěžení zhotovitele. O prázdninách roku 2025 by bylo možné zahájit stavební práce. Pokud půjde vše hladce, plánujeme spuštění provozu od 2. pololetí školního roku 2025/26 (tj. od února 2026). Tedy za necelé 2 roky. Nechceme, aby byl tento projekt projektem do šuplíku, máme v plánu sdílet více informací o postupných krocích i o tom, jak se projekt vyvíjí. 

Jaké jsou plány ohledně doprovodných aktivit a kurzů v miniwellness centru?

Detailní rozpracování v této chvíli ještě není k dispozici. Předpokládáme, že nový projekt otevře nové možnosti různých kurzů a forem cvičení nejen pro školní kolektivy, ale také pro veřejnost (vodní aerobic, cvičení pro těhotné, pro seniory, relaxační cvičení, poúrazové rehabilitace, vodní fyzioterapie apod.).

Jaký provoz pro veřejnost se předpokládá?

Plánovaný provoz pro veřejnost zatím není pevně stanoven, bude upřesněn v pozdějších fázích projektu. Business plán projektu vychází z několika variant provozu pro veřejnost, včetně možnosti celoročního provozu 7 dní v týdnu. Je nutné však počítat, že ve dnech školní docházky bude přístup veřejnosti po část dne omezen z důvodu využití bazénu pro školní výuku a pronájmu ostatním školským zařízením. 

Jak bude zajištěno financování realizace tohoto projektu a jaký bude dlouhodobý dopad na rozpočet obce?

Navrhuje se zapojení úvěrového financování ve výši zhruba 50 % investičních nákladů, což odpovídá částce přibližně 30–35 milionů Kč. Obec se pro realizaci tohoto záměru nemusí v žádném případě zadlužovat, neboť má v rezervě více prostředků (aktuálně 85 mil. Kč) než je maximální hodnota toho záměru. Přesto je úvěrové financování nejrozumnější variantou. Proč? Je to jednoduché a stačí pro to základní matematická znalost. Obec pod novým vedením obce totiž výhodně zhodnocuje finanční rezervu ve výši 50 mil. Kč ročním zhodnocením přes 6 % p.a. Za poslední rok obec získala na úrocích přes 3 mil. Kč. Částečným úvěrovým financováním se docílí toho, že náklad na úrok z úvěru pro municipality (předpoklad 2-3 % v době žádosti o úvěr) bude nižší než výnos z výhodně zainvestované finanční rezervy (rozdíl cca 2 mil. Kč každý rok!), neboť se finanční rezerva bude dále zhodnocovat a nebude vyčerpána pro jednorázový projekt. V prvních letech splácení by tak dokonce roční výnos z finanční rezervy dokázal pokrýt celou splátku (tj. úrok i jistinu) a tím tak reálný investiční náklad v čase snížit klidně o více než 10 mil. Kč. Takový způsob efektivního financování investic nám umožní v budoucnu rezervu rozpouštět do dalších obecních projektů (např. nový obecní úřad, zdravotní středisko, sportoviště apod.).

Byly provedeny studie nebo analýzy, které potvrzují, že navýšení nákladů na projekt přinese dlouhodobé benefity pro obec a její obyvatele?

Ano. Byl zpracován business plán, který analyzoval výši nutných provozních nákladů na úroveň jednotlivých nákladových skupin vč. energetické náročnosti a očekávaných výnosů. I při pouhé poloviční návštěvnosti miniwellness by stále provoz celého areálu byl finančně plně soběstačný. A to bez započtení jakýchkoli doplňkových služeb (např. prodeje občerstvení, půjčovné ručníků apod.) K původnímu projektu žádný business plán zpracován nikdy nebyl…

Kdo bude mít provoz na starosti?

Je počítáno s provozem skrze tzv. technické služby, tj. obecní firmu, jejíž založení (plánováno do konce 1. čtvrtletí 2025) by mj. umožnilo efektivně řídit péči o veřejnou zeleň, správu komunální techniky, údržbu sportovišť či plnohodnotný provoz seniortaxi.

Je možné na vybudování bazénu získat dotace?

V dnešní době již bohužel ne. V případě komerčního provozu by to navíc ani nebylo možné.

Proč se rozhodla obec investovat do výstavby vnitřního koupaliště a finanční prostředky neinvestovala například do rozvoje venkovního koupaliště, které je větší?

Investice do výstavby vnitřního bazénu nám dává smysl z důvodu zvýšení dostupnosti a rozmanitosti rekreačních možností pro místní občany. Venkovní koupaliště je využíváno pouze během teplých měsíců a má omezenou sezónní provozní dobu, zatímco vnitřní bazén umožní provoz po celý rok bez ohledu na počasí.  

Fotogalerie